Żaluje Rolety Warszawa

Jesteśmy tu dla Ciebie. Zadzwoń

535 305 303

 

Jak czyścić rolety materiałowe?


O zaletach rolet okiennych chyba nie trzeba nikogo już przekonywać. Jeśli tradycyjne zasłony potrafią nas doskonale osłonić przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz i zapewnić nam odpowiednią dozę intymności, to już z całą pewnością nie dadzą nam tego, co potrafią nam dać rolety w czasie gorącego lata i upalnych dni. Rolety, wykonywane ze specjalnych materiałów, znacznie skuteczniej odbijają promienie słoneczne niż jakiekolwiek zasłony. Jednakże rolety także się brudzą. W niniejszym artykule podpowiemy jak sobie skutecznie poradzić z czyszczeniem rolet wykonanych z materiałów tkanino-podobnych.

Rada najważniejsza

Nie pierzemy rolet w pralce ani ich nie prasujemy. Takie zabiegi mogą zniszczyć specjalnego rodzaju apreturę, którymi materiał tworzący roletę jest pokryty. Apretura taka absorbuje promienie UV, a jej zniszczenie pozbawi żaluzję właściwości przeciwsłonecznej ochrony. Ponadto rolety okienne zazwyczaj wykonywane są ze specjalnych tkanin poliestrowych, które pod wpływem nadmiernego gorąca mogą się fałdować i kurczyć.

Cztery pozostałe rady

  • Zabierając się do czyszczenia rolet, wybierzmy słoneczny dzień, dzięki czemu dostrzeżemy wszystkie, nawet najmniejsze zabrudzenia na roletach.
  • Jeśli zabrudzenia są typowe i są one wynikiem normalnego użytkowania, to nie zdejmujmy rolet z okna. Najlepiej je czyścić wiszące, bezpośrednio przy oknie. Dzięki temu unikamy trudności związanych z ich ponownym montażem, a także lepiej dostrzegamy zabrudzenia. Rolety ściągamy tylko wtedy, kiedy doszło do ich silnego poplamienia i konieczności zastosowania specjalnych technik czyszczących.
  • Wystarczające jest zazwyczaj użycie wilgotnej ściereczki, jednak przy trudniejszych zabrudzeniach, np. tłuszczem możemy użyć jakiegoś łagodnego detergentu. Aby jednak uniknąć niepożądanych odbarwień, zaaplikujmy detergent na jakąś niewidoczną część materii, na przykład tę, która jest połączona bezpośrednio z rolką lub z uchwytem. Jeśli nie zauważymy żadnych zmian, to możemy tym środkiem wyczyścić całą roletę.
  • Niekiedy wystarczy użycie odkurzacza z końcówką szczotkową, szczególnie przy czyszczeniu rolet typu „dzień i noc”. Czasami przydać się też może zwykła szkolna gumka do mazania.

Uwagi generalne

Najczęściej producent czy dostawca lub monter rolet dostarcza notkę informacyjną o rodzaju materiału, z którego je wykonano i sposobach ich użytkowania, czyszczenia i konserwacji. Starajmy się zawsze postępować zgodnie z tymi instrukcjami. Oczywiście w warunkach domowych nasze instrukcje ulegają często zawieruszeniu. W takim wypadku postępujmy szczególnie ostrożnie przy dobieraniu detergentów lub innych chemicznych środków czyszczących. Pamiętajmy także, że czyszczenie rolet możemy zawsze powierzyć profesjonalnej firmie czyszcząco-sprzątającej.