Jesteśmy tu dla Ciebie! Zadzwoń lub napisz: 535-305-303 | zaluzje-warszawa@zaluzje-warszawa.eu

Rolety i żaluzje do okien dachowych – jak je wybrać?

Okna dachowe wyróżniają się najczęściej nie tylko niestandardowym kształtem (ukośne, półkola, trapezowe itd.), ale i wielkością. Szukając dla nich osłon, trzeba się zastanowić, w jakim dokładnie celu chcemy je zamontować. Potrzeby mogą być bowiem różne. Jednym potrzebne będą rolety bądź żaluzje chroniące poddasze przed nadmiernym nagrzewaniem się, a innym takie, które rozproszą światło lub całkowicie zaciemnią pomieszczenie. Jeszcze inni będą szukać tylko i wyłącznie spełniających funkcje dekoracyjne. Znaczenie ma także ich kształt (nie każdy rodzaj żaluzji albo rolet uda się wpasować w okna na poddaszu) oraz wariant sterowania (łańcuszkowy, żyłkowy, mechaniczny, elektryczny itd.)

W przypadku okien dachowych do wyboru mamy osłony zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, które będą w różnym stopniu chroniły przed nadmiarem promieni słonecznych oraz ciepłem. Jeśli akurat na tym nam zależy, to zamontować można np. markizy. Wykonane są z siateczki PCW lub włókien szklanych powleczonych sztucznym tworzywem, które odporne jest na działanie czynników zewnętrznych. Poza redukcją światła i ciepła słonecznego markizy nie zasłaniają jednocześnie widoku za oknem i tłumią odgłosy padającego deszczu czy gradu.

Innym rodzajem osłony zewnętrznej są rolety budowane ze specjalnych aluminiowych lameli, ustawianych pod różnym kątem, które poruszają się na specjalnych prowadnicach. Na górnej części okna montowana jest specjalna kaseta, do której zwija się osłona. Bez problemu można dopasować model, który sprawdzi się zarówno przy oknach uchylno-obrotowych, jak i obrotowych. Steruje się nimi zazwyczaj za pomocą pilota radiowego.

Zewnętrzne rolety dachowe – poza zaciemnieniem, ochroną przed promieniami słonecznymi – będą także dodatkową barierą akustyczną. Dzięki temu odgłos deszcz czy gradu uderzającego w szybę nie będzie aż tak bardzo dokuczliwy. Oprócz tego rolety zewnętrzne są świetną izolacją termiczną (zatrzymują ciepło) i mechaniczną (dzięki nim na szybach nie zalega śnieg).

Jeśli natomiast chodzi o osłony wewnętrzne, to można tu postawić na rolety zaciemniające, standardowe i plisowane lub żaluzje. Optymalnym wariantem są plisy, które umożliwiają zasłonięcie dowolnej części okna dachowego – i od dołu, i od góry. Poza funkcjonalnością (są bardzo trwałe), idealnie nadają się także jako element dekoracyjny.

Z kolei żaluzje pozwalają kontrolować indywidualnie ilość światła wpuszczanego na poddasze – zarówno pod kątem wpadania, jak i natężenia. Wąskie lamelki można obracać o 180 stopni w dowolnym kierunku.

Wybierając osłony na okna połaciowe, warto więc zastanowić się, jaki system jest nam najbardziej potrzebny.