Jesteśmy tu dla Ciebie! Zadzwoń lub napisz: 535-305-303 | zaluzje-warszawa@zaluzje-warszawa.eu

Drzwi balkonowe – jak dopasować rolety i żaluzje?

Okna i drzwi balkonowe/tarasowe mają specyficzną konstrukcję. Wybór odpowiednich do nich rolet czy żaluzji uzależniony jest od kilku czynników. Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć dużą szklaną powierzchnię do zasłonięcia oraz wybór takiego mechanizmu, który nie będzie utrudniał użytkowania ich na co dzień. Na szczęście rozwiązań w tym zakresie jest bardzo dużo i bez problemu można dopasować rolety czy żaluzje – tańsze lub droższe. Wybierając ostateczny wariant, trzeba wziąć pod uwagę takie aspekty jak: skuteczne osłonięcie przed światłem słonecznym oraz wygodne otwieranie drzwi balkonowych podczas wychodzenia i wchodzenia przez nie. Oprócz tego ważna jest łatwość montażu i ewentualnego demontażu, najlepiej bez ingerencji w stolarkę drzwiową i okienną. Decydując się na rolety lub żaluzje na drzwi balkonowe, warto także wybrać takie rozwiązanie, które nie będzie utrudniało mycia szyb okiennych i drzwiowych, czyli najlepiej z opcją zdejmowania. Potrzebny będzie także dostęp do klamki drzwiowej oraz niezawodny mechanizm podnoszenia i opuszczania. Ostatni ważny aspekt to dobór rolety/żaluzji pod kątem dopełnienia aranżacji.

Do wyboru – oprócz tradycyjnych zasłon i firan – jest kilka opcji. Można postawić np. na rolety zewnętrzne, które spełnią większość z tych wymogów, a jednocześnie będą stanowiły dodatkową ochronę przed różnymi czynnikami atmosferycznymi. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że komunikacja przez nie pomiędzy domem a np. ogrodem nie będzie płynna.

Innym rozwiązaniem mogą być rolety dzień-noc, które nadają się do wielu dużych przeszkleń w salonie połączonym z tarasem czy balkonem. Do tego ich montaż jest bardzo łatwy, bezinwazyjny (większość modeli nie wymaga wiercenia otworów w stolarce okiennej). Wybierając je, nie trzeba się też martwić o kwestię uchylania drzwi czy okien oraz dostępu do klamek. Zamocowanie rolet/żaluzji dzień-noc z pewnością umożliwi płynną regulację przepływu światła, dopasowaną do potrzeb użytkowników.

Kolejnym pomysłem może być zawieszenie plisy. To osłona, którą można rozsuwać w najróżniejszych konfiguracjach, łatwa do utrzymania w czystości. Żaluzje/rolety plisowane umieszcza się bezinwazyjnie wzdłuż szyby. Tu też istnieje możliwość wyboru opcji dzień-noc, czyli osłon złożonych z materiałów o odmiennych właściwościach.

Ciekawą aranżacją może być zastosowanie rolet rzymskich, które łączą w sobie elegancję i funkcjonalność. Materiał, z jakiego składa się roleta, podczas zwijania układa się w fale, co z kolei sprawia, że robi się bardziej atrakcyjna wizualnie.

Rolety/żaluzje na drzwi tarasowe/balkonowe powinny więc spełniać takie wymagani, aby jak najdłużej były wygodnym i funkcjonalnym rozwiązaniem.