Jesteśmy tu dla Ciebie! Zadzwoń lub napisz: 535-305-303 | zaluzje-warszawa@zaluzje-warszawa.eu

Drewniane czy aluminiowe – które żaluzje wybrać?

Wśród najczęściej wybieranych rozwiązań w zakresie osłon przeciwsłonecznych dominują żaluzje. Można je spotkać w domach, biurach, lokalach usługowych i wielu innych miejscach. Z racji swojej uniwersalności, jak i prostej obsługi nie ma problemu, aby je dopasować do różnych typów okien. Jednak u wielu osób problem rodzi się w momencie, kiedy trzeba się zdecydować, z jakiego materiału mają być wykonane. Są bowiem różne gusta i inne miejsca ich przeznaczenia.

Żaluzje drewniane idealnie wpisują się w miejsca „z klimatem”, czyli wnętrza urządzone np. w stylu rustykalnym, klasycznym czy eleganckim. Nadają im bowiem przytulnego charakteru. Pięknie komponują się z tymi pomieszczeniami, w których dominuje ciepła kolorystyka. Z pewnością wpiszą się w upodobania osób, którym bliskie są elementy wyposażenia wykonanego z naturalnych materiałów. Żaluzje drewniane wykonane mogą być z drewna egzotycznego lub bambusowego. Wytrzymałe i lekkie, wpisują się w aranżację np. salonu, sypialni.

Z kolei żaluzje aluminiowe świetnie nadają się do nowoczesnych, minimalistycznie urządzonych biur lub mieszkań. Doskonale wkomponowują we wzornictwo, bazujące na takich materiałach jak szło i stal nierdzewna. Już za nami czasy, kiedy dostępne były tylko w jednym, srebrnym kolorze. Dziś można je zamówić praktycznie w każdym odcieniu. Dlatego żaluzje aluminiowe nadal mają dobrą passę, pomimo konkurencji, jaka pojawiała się na rynku osłon okiennych. Cechuje je wytrzymałość i elastyczność, a do tego są lżejsze od swoich odpowiedników wykonanych z drewna. Oprócz tego estetycznie się prezentują w oknach. Żaluzje aluminiowe są bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych, dlatego np. nadają się do pomieszczeń, gdzie panuje duża wilgotność takich jak kuchnia czy łazienka.

Kolejny aspekt, jaki warto wziąć przy wyborze żaluzji, to łatwość utrzymania ich w czystości. W tym przypadku lepiej prezentują się aluminiowe. Raz na jakiś czas trzeba je tylko odkurzyć i przetrzeć mokrą szmatką. Drewniane żaluzje wymagają już większej pielęgnacji, najlepiej z wykorzystaniem preparatów konserwujących drewno. W ten sposób dłużej zachowają swoją świeżość i będą dawać oryginalny efekt. Można je także lekko odkurzyć i częściej przecierać lekko wilgotną szmatką.

Ostateczny wybór pomiędzy żaluzjami drewnianymi a aluminiowymi uzależniony będzie od kwestii gustu (a ten, jak wiadomo, każdy ma inny) i budżetu, jaki chcemy wydać na osłony okienne. Tańszym rozwiązaniem, ze względu na wykorzystany w produkcji materiał, są żaluzje aluminiowe.