Żaluje Rolety Warszawa

Jesteśmy tu dla Ciebie. Zadzwoń

535 305 303

 

Jak wymierzyć okno do montażu żaluzji?


Samodzielne wykonanie pomiarów okna wewnątrz pomieszczenia w celu zamontowania przy nich rolet, nie jest zadaniem specjalnie trudnym, aczkolwiek wymaga solidności i precyzji, albowiem od tego zależy w głównej mierze to, czy ostateczny efekt zaspokoi nasze oczekiwania. Znacznie trudniejsze jest mierzenie okien dla zamontowania rolet zewnętrznych i tutaj zdecydowanie zalecamy zatrudnienie fachowca.

Rozróżniamy cztery podstawowe sposoby montowania żaluzji wewnątrz pomieszczeń i to od nich uzależniamy wykonywanie pomiarów:

  • Żaluzje w całości mieszczące się wewnątrz wnęki okna

   W tym przypadku szerokość samej żaluzji powinna być mniejsza o 4 cm od szerokości ościeżnicy okiennej. Oznacza to, że z każdej strony ościeżnicy należy pozostawić po 2 cm luzu. Natomiast wysokość rolety może być taka sama jak wysokość ościeżnicy, jednakże wygodniej będzie zrobić ją o 2 cm krótszą. Ponieważ jednak istnieją różne typy okien, należy zawsze tak dokonywać pomiarów wysokości rolety, aby po jej złożeniu można było później swobodnie otwierać okno.

 

  • Montaż żaluzji do ramy okna

   Zamontowanie żaluzji na ramie okna wymaga, aby była ona o 3 cm szersza od szerokości szyby, co oznacza, że musi wystawać poza jej obrys po 1,5 cm z każdej strony. Należy tak wykonać pomiar, aby żaluzja po zamontowaniu nie utrudniała dostępu do klamki okna.

 

  • Montaż na zewnątrz wnęki na ścianie okiennej

   Tutaj w celu dobrego zacienienia, żaluzja powinna być szersza co najmniej o 20 cm od wnęki okiennej, co oznacza, że musi ona wystawać poza jej obrys z każdej strony po 10 cm. Również w tym przypadku, decydując się na ostateczny pomiar, należy wziąć pod uwagę to, czy po złożeniu żaluzji możliwe będzie swobodne otwieranie okna.

 

  • Montaż rolety do sufitu

   W tym przypadku także, jak przy montażu na zewnątrz wnęki, roleta winna być szersza od tej wnęki co najmniej o 20 cm. Taka szerokość gwarantuje odpowiednie zaciemnienie pokoju. Natomiast wysokość żaluzji nie może być mniejsza niż zsumowana wysokość wnęki i odległość od jej górnej krawędzi do sufitu. Wskazanym jest jednak, aby ta wysokość była o co najmniej 10 cm dłuższa.

 

Jak widzimy, wykonywanie pomiaru okien w celu zamontowania żaluzji nie jest zbyt trudne i pracochłonne. Jedynymi narzędziami, jakie będą tutaj potrzebne, są miarka, linijka i ołówek. Nasze wskazówki należy traktować raczej jako rzecz pomocniczą. Pewne tutaj podane liczby będzie czasem należało zmodyfikować, albowiem różne są rodzaje żaluzji i różne typy okien. Jak wszędzie, tak i tutaj należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Jeśli nie czujemy się na siłach, to zawsze lepiej jest powierzyć to zadanie specjalistom, niż później płacić dwa razy za to samo.