Żaluje Rolety Warszawa

Jesteśmy tu dla Ciebie. Zadzwoń

535 305 303

 

Jak wymierzyć okno do montażu rolet?


Jeśli marzą nam się rolety w oknach, trzeba podać dokładne wymiary do ich montażu. Idealnie zmierzone okno zapewni nie tylko ich poprawne działanie, ale również dopasowanie pod względem kształtu. Pomiaru można dokonać samemu lub zlecić go ekipie zawodowców.

Do precyzyjnego wymierzenia okna wystarczy metalowa miarka. Pomiaru dokonuje się w centymetrach z dokładnością do każdego milimetra. Rzetelność jest tu bardzo wskazana. Następnie mierzymy szerokość samej szyby lub szerokość pomiędzy załamaniem listew przyszybowych w obu skrzydłach okna. Kolejnym krokiem jest pomiar całkowitej wysokości skrzydła. Mierzy się go od górnej listwy do dolnej listwy przyszybowej.

Gdy chcemy zamontować mini roletę, mocowaną za pomocą specjalnych wsporników, potrzebna będzie długość okna, czyli wysokość skrzydła okiennego liczona od górnej do dolnej krawędzi ramy okiennej oraz szerokość okna – czyli zmierzenie szerokości szyby pojedynczego skrzydła wraz z przylegającymi do szyby listwami przyszybowymi (ok. 2 centymetry więcej z jednej i 2 centymetry z drugiej strony).

W przypadku rolety w kasecie, jeśli okno jest dwuskrzydłowe, to wówczas interesuje nas szerokość od klamki okna do końca listwy przyszybowej w obu skrzydłach. Alternatywnie można także podać szerokość samej szyby. Jeśli chodzi o całkowitą wysokość skrzydła okna, to określa się ją od początku ramy okiennej do końca dolnej listwy przyszybowej.

W tym przypadku inaczej mierzy się szerokość dla różnych typów prowadnic. W przypadku rolet z zaokrąglonymi prowadnicami liczy się odległość od środka lewej do środka prawej listwy. Gdy są płaskie, potrzebna jest szerokość rolety, a więc odległość pomiędzy ich krawędziami. Jeżeli zaś prowadnice są w kształcie litery „U”, mierzy się wysokość i szerokość szyby wraz z listwami przyszybowymi. A jeśli zamierzamy zamontować rolety z płaską kasetą i płaskimi prowadnicami, to wówczas potrzebna będzie wysokość szyby wraz z listwami, a szerokością będzie odległość pomiędzy wewnętrznymi krawędziami listew.

Jeśli marzy nam się roleta wolnowiszącą (rzymska), to przy pobieraniu wymiarów trzeba skupić się na zmierzeniu wnęki okiennej i dodać około 3-5 centymetrów zapasu z każdej strony, po to, aby roleta mogła wychodzić poza wnękę. Wysokość jest mierzona od punktu, w którym ma być zawieszona – od góry do parapetu lub do podłogi.

Standardowa szerokość listwy przyszybowej wynosi najczęściej 5 mm. Może się jednak zdarzyć, że listwy będą nietypowych rozmiarów, przystosowane do niestandardowego, stylizowanego okna lub takiego, które ma całkowicie płaską powierzchnię. Trzeba też wziąć pod uwagę, że nie na każdym oknie da się zamontować rolety, bądź ta usługa będzie wymagała dodatkowych, bardziej kosztownych rozwiązań.

Przy wyborze rolet lepiej jest zdecydować się na takie, które będą o jakieś 5-6 centymetrów szersze od całkowitej szerokości szyby.